Cumartesi , Nisan 18 2015
Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa / Özbekistan

Özbekistan

Özbekistan haritasi

 

Özbekistan Bayrağı

Özbekistan Cumhuriyeti’nin devlet bayrağının dizaynı, eskiden Özbekistan bölgesinde hükmeden devletlerin geleneklerine kadar iniyor. Özbekistan bayrağı şimdiki Özbek halkının kültürel gele­neklerini de içeriyor. Kabul edilen tarihi: 18 Kasım 1991 yıl.

Özbekistan haritasi

Bayrakta birinci sırada bulunan mavi renk hayatın temel kaynaklarından biri olan göğün ve suyun sembolüdür. Arma bilgisi dilinde mavi renk iyilik, temizlik, namus­luluk, doğruluk, şan ve sadakati ifade ediyor. Şunu da belirtmek gerekiyor ki, Timur Emirliği’nin bayrağı da mavi renkteydi.

Özbekistan bayrağında ikinci sırada yer alan beyaz renk güneş ışığının çağırışımmı veriyor. Ayrıca, ahlaki temizliği sembolize edi­yor.

Üçüncü sırada yer alan yeşil renk, tabiatın yenilenmesinin simge­sidir. Bir çok milletlerde gençlik, umut ve şenliği sembolize etmiş­tir. Bayraktaki renkler arasındaki kırmızı çizgiler yeryüzünde yaşa­yan her türlü canlının damarlarında akan tükenmez hayat enerjisi kan’m sembolüdür. Ayrıca kırmızı renk yaratıcılık rengi olarak da ifade edilir.

Özbekistan bayrağının sol üst köşesinde hilal, Özbek halkının ta­rihinin, geleneklerle bağlı olduğunun ve aynı zamanda Özbekis­tan’ın yeni kazanmış olduğu bağımsızlığının ifadesidir.

Yine bayraktaki yıldızlar her toplumda olduğu gibi ilahi bir an­lam içermektedir. Yıldızların on iki adet olmasının nedeni ise Öz­bek tarihiyle ilgili olmasının yanında eski güneş takvimindeki ayla­rı ifade eder.

Genel olarak ifade edecek olursak, Özbekistan bayrağındaki renk armonisi, hilal, on iki yıldız, Özbek Halkı’nın asırlardır de­vam eden geleneklerini, kültürünü, barışa ve mutluluğa verdiği önemi belirtiyor.

Özbekistan Cumhuriyeti’nin bayrağı Özbek halkının geçmişi, bu­günü ve geleceğinin göstergesidir.

 

Milli Arması  Özbekistan Arması

Özbekistan Cumhuriyeti’nin “arma”sı. Özbek halkının yüzyıllardır bir arada tutan, kendi toplumsal, kültürel ve geleneksel özelliklerini taşıyan anlamlı bir simgedir. Kabul edilen tarihi:2 Temmuz 1992 yıl.

Özbekistan’ın milli armasının tam ortasında geniş bir vadi üzeri­ne doğan parlak bir güneş mevcuttur. Güneşin sağ tarafında birbi­rine geçmiş buğday başakları ve sol tarafında pamuk dalları, bu dalların alt birleşim noktasında semurg kuşu, en üstte ise sekizgen bir yıldız içerisinde hilal ve yıldız yer almaktadır. Buradaki güneş güç ve enerji ifadesidir. Buğdaylar ve pamuklar ise Özbekistan’ın ana tarım ürünleridir. Semurg kuşu kanatlarıyla adeta Özbekistan Halkını kucaklamakta, dostluk ve barışı simgelemektedir. Sekiz­gen yıldız birlik beraberlik içerisinde yaralan hilal ve yıldız ise İsla­miyet’in simgesidir. En altta kuşun ayakları hizasında bir kurdele gibi Özbekistan bayrağı yer almakta ve üzerinde Özbek dilinde “Özbekistan” yazmaktadır.

Özbekistan bayrağındaki dizayn genel olarak Özbek halkının ka­rakteristik özelliği olan barış, refah, iyilik ve mutluluğu ifade et­mektedir.

XII yüzyılda da yaşayan ünlü tarihçi Reşididdin Hamadani, ya­zılarında “Oğuz-Han İmparatoru, imparatorluğunun topraklarını oğulları arasında paylaştırmış, bu parçalara da “Ulus” adını koy­muştur.” diye bahsetmektedir. Yine 2500 yıl önce İran’dan Altay’a kadar uzanmış Oğuzhan İmparatorluğu’nda, Eski Türkçe’de “tam-ga” kelimesinin anlamı Almanca kökenli “gerb” kelimesine denk düşmektedir. Özbekistan’da Milli Arma’ya “Gerb” denmektedir.

ÜLKE PROFİLİ

Resmi Adı Özbekistan Cumhuriyeti
Yönetim Şekli Başkanlık Sistemi
Cumhurbaşkanı İslam Abduganiyeviç Karimov
Başbakanı Şavkat Mirzayev
Başkenti Taşkent
Bölgeler ve Önemli Şehirleri Özbekistan 13 bölgeye ayrılmıştır. Bunlar; 1-Andican, 2-Buhara, 3- Fergana, 4- Cizzah, 5- Harezm, 6-Sirderya, 7-Nevai, 8- Kaşkaderya, 9-Surhanderya, 10- Semerkand, 11-Namangan, 12-Taşkent,13- Karakalpakistan (Özerk cumhuriyet) başşehri Nukus.’dur.
Komşuları Afganistan 137 km, Kazakistan 2,203 km, Kırgızistan 1,099 km, Tacikistan 1,161 km, Türkmenistan 1,621 km.
Bağımsızlık Tarihi Özbekistan, 20 Haziran 1990 tarihinde egemenliğini, 1 Eylül 1991 tarihinde de bağımsızlığını ilan etmiştir.
Yüzölçümü • Toplam • % su seviyesi Dünyada 55. 447 400 км² 4,9
Nüfusu Toplam (2007) Dünyada 42. 27 Milyon kişiden fazla
Hamcı 60 kişi/km²
GSYİH • Toplam (2007) • Kişi Başına Dünyada 74. 45,8 Milyar Amerikan Dolar 1705 $
Resmi Dil ve Diğer konuşulan Diller Özbekçe. Ayrıca, Rusça,Tacikçe, Karakalpakça, Kazakça, Tatarca ve Türkmence de kullanılır.
Kullanılan Alfabe Çoğunlukla Kiril Alfabesi kullanılan ülkede bağımsızlık sonrası çıkarılan “Dil Kanunu”na göre, Latin Alfabesi’ne dönüşme süreci devam etmektedir.
Doğal Kaynaklar Doğalgaz, petrol, altın, kömür, bakır, demir, alüminyum, çinko…
Dini Müslüman % 90, Ortodoks % 6, Diğer % 4
Para Birimi Özbek Sum (1 sum =100 tiyin) (UZS, kod 153) (26 Ağustos 2008 itibariyle 1$:1.321,07 Sum)
İnternet Alan Adı uz
Telefon Kodu +998
Saat Dilimi UTC +5

 

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Yildizli alanlanlarin girilmesi zorunludur. *

*


7 × = 56

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bookmaker bet365 review by ArtBetting.co.uk

Bookmaker bet365 review by ArtBetting.gr

Germany bookmaker bet365 review by ArtBetting.de

Premium templates by www.bigtheme.net free download.

Online bookmaker Romenia betwin365.webs.com

Scroll To Top